fbpx

– Mamo, dlaczego płaczesz
Co odpowiedzieć dziecku 

Ludzie mają w życiu różne momenty. Czasem łatwiejsze, czasem trudniejsze. Dzieci są świetnymi obserwatorami i często widzą więcej, niż przypuszczamy.

Co zrobić, gdy dziecko widzi, jak mama lub tata są smutni? Co odpowiedzieć, gdy pyta: “Dlaczego płaczesz?”

 

➡️ Nie ukrywaj smutku i innych trudnych emocji. Dziecko czuje napięcie i widzi, że coś jest nie tak. Jeśli słyszy: “Nic się nie dzieje”, “Wydaje Ci się”, “Wszystko ok”, może nabrać przekonania, że nie może ufać swoim odczuciom, że nie może ufać samo sobie.

➡️ Nazwij to, co czujesz i krótko, odpowiednio do wieku dziecka wyjaśnij sytuację. Nie musisz nic opisywać, czy wdawać się w szczegóły. Wystarczy proste: “Jestem smutna, bo coś sprawiło mi przykrość”. “Stało się coś, co jest dla mnie trudne i mnie zmartwiło”.

➡️ Możesz dodać, że każdy czasem płacze, każdy jest czasem smutny. Dorośli też.

➡️ Weź odpowiedzialność za swoje emocje. Możesz powiedzieć: “To Ciebie nie dotyczy”. “To nie Twoja wina” – ten punkt jest bardzo ważny.

➡️ Nazwij swoje potrzeby. Określ, co może pomóc Ci poczuć się lepiej. “Teraz potrzebuję…”. “Zrobię teraz …., bo to sprawi, że poczuję się lepiej”. Ten punkt też jest ważny 

Mimo, że bycie świadkiem smutku rodzica może być dla dziecka trudne, to odpowiadając w ten sposób dajesz dziecku bardzo wartościową lekcję – nazywania, przeżywania i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Jest to najlepsza odpowiedź, jaką znam.

Co zrobić, gdy nakrzyczysz na dziecko?

"Czy znasz to uczucie, kiedy powiesz dziecku za dużo, krzykniesz za głośno, zdenerwujesz się "za bardzo" i niewspółmiernie do sytuacji? To takie zachowania, o których kiedyś mówiłaś "Ja nie wiem jak tak można" i takie, po których obiecujesz sobie: "Już nigdy więcej...

czytaj dalej