fbpx

Nie ma na świecie człowieka, który nie
miałby w sobie jakichś niewspierających
przekonań. Każdy z nas je ma.
—-
Wynosimy je z domu i nabywamy w toku życia. Przyjmujemy je jako prawdę o nas samych i o życiu.
——
Sprawiają, że nasze widzenie świata, wydaje nam się oczywistą prawdą i trudno nam przyjąć, że może być inaczej.
—-
Dlaczego niewspierające przekonania nam szkodzą?
Ponieważ trudno nam je dostrzec i zauważyć , a przez to też trudno je zmieniać. Dają nam poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.
Dlatego lubimy zwracać uwagę na wszystko dookoła, co potwierdza nasze przekonania. Chłoniemy to, co świadczy o słuszności naszych tez.

Jak to jest, że często pragniemy wprowadzać w swoim życiu zmiany na lepsze, ale coś nas powstrzymuje i nie dopuszcza do zmiany? Robimy plany, a później porzucamy działanie na ich rzecz. Czujemy potrzebę terapii, ale nie idziemy na nią. Nie podejmujemy wielu innych kroków, mimo, że chcemy i mamy warunki.

Przekonania mogą coś w nas chronić. Gdy postępujemy zgodnie z nimi, możemy nie odczuwać na przykład lęku przed porażką (“I tak mi się nie uda, więc nawet nie zaczynam”), lęku przed sukcesem (“Nie można mieć wszystkiego, więc nie będę się starać”), lęku przed utratą kontroli (“Co sobie inni o mnie pomyślą”), lęku przed działaniem (“A co jeśli tego nie umiem”), lęku przed zmianą (“To i tak nic nie da”).

Tymczasem praca z przekonaniami przekłada się na zmianę zachowań. Każda praca rozwojowa jest ważna. Jednak w tym obszarze warto znaleźć specjalistę, który nas wesprze. Samodzielna praca może być bardzo trudna i trwać dłużej.